Lampa ostrzegawcza błyskowa ważnym elementem wyposażenia drogowców

lampa-blyskowa

Pojazd z lampą ostrzegawczą błyskową to powszechny widok na polskich drogach szczególnie w godzinach wieczornych i nocnych. Lampa ostrzegawcza błyskowa inaczej zwana „kogutem” wykorzystywana jest przede wszystkim jako źródło światła ostrzegawczego przed potencjalnym zagrożeniem na drodze, sygnalizującego, lub awaryjnego w celu zachowania wśród kierowców szczególnej ostrożności.

Kto ma obowiązek zaopatrzyć się w lampę ostrzegawczą błyskową?

Według kodeksu drogowego lampę ostrzegawczą błyskową powinny posiadać służby drogowe, wykonujące wszelkiego rodzaju prace porządkowe, naprawcze, czy konserwacyjne na drodze. Mają za zadanie ostrzegać kierowców, przed ewentualnymi objazdami, wystającymi elementami, przeszkodami, które trzeba ominąć ze względu na wykonywane roboty.

Lampy ostrzegawcze z żółtym światłem wykorzystują również piloci konwojów ponadgabarytowych i kierowcy samochodów ciężarowych, wiozący nietypowe, często obszerne ładunki, które wykazują niebezpieczne dla innych użytkowników ruchu zachowanie na drodze ze względu na potrzebę wykonywania szczególnych manewrów, stwarzając tym samym utrudnienia na jezdni.

Lampa ostrzegawcza błyskowa może także skutecznie zastąpić trójkąt ostrzegawczy podczas holowania samochodu, czy innego pojazdu, który uległ awarii.

Kierowcy maszyn rolniczych typu traktory, czy kombajny również wykorzystują lampę ostrzegawczą błyskową podczas poruszania się na drodze, ale tylko i wyłącznie w przypadku jeśli konstrukcja maszyny jest niestandardowa, posiada wystające elementy, które niezauważone mogą zagrażać innym kierowcom, lub przewozi nietypowy ładunek.

Oprócz dróg lampa ostrzegawcza błyskowa jest spotykana na halach produkcyjnych czy magazynach, na wyposażeniu wózków widłowych oraz w pojazdach technicznych, poruszających się po płycie lotniska, w celu zapewnienia lepszej widoczności pojazdu przez pracowników portu lotniczego, czy pilotów samolotów.

Jaką lampę ostrzegawczą błyskową wybrać?

Na rynku obecnie królują lampy wykorzystujące technologię LED, gdyż cechują się one najlepszym stosunkiem jakości do ceny, niskim zużyciem prądu, co jest ważne podczas wykorzystywania ich przy wyłączonym silniku oraz mniejszą awaryjnością w porównaniu do lamp wykonanych w starszej technologii. Zasilane są zazwyczaj za pomocą przewodu z wtyczką do zapalniczki samochodowej. Trzeba więc zwrócić uwagę na napięcie, w jakim działa lampa i dobrać odpowiednią do samochodu osobowego, czy ciężarowego. Warto również sprawdzić, z jakiego materiału wykonana jest lampa i wybrać taką, która będzie odporna na zmieniające się warunki atmosferyczne, zarówno ostre słońce, jak i mróz, czy opady. Jeśli chcesz, aby lampa ostrzegawcza była na stałe przymocowana do dachu pojazdu, wybierz taką, którą przyczepia się za pomocą śrub, trzpienia lub zacisku motylkowego. Jeżeli wolisz jednak prostsze i bardziej praktyczne rozwiązania wybierz mocowanie na magnes. Lampa ostrzegawcza błyskowa może posiadać również kilka trybów świecenia m.in. tryb pojedynczych błysków, tryb podwójnych błysków, czy tryb obrotowy.

Podobne artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *