Folie budowlane to niezwykle przydatne akcesorium, którego nie może zabraknąć podczas wykonywania szeroko rozumianych prac budowlanych. Używa się jej, gdy remontuje lub restauruje się wnętrza, wykańczania pomieszczenia, a nawet, gdy wznosi się nowe budynki. Dzieje się tak przede wszystkim dlatego, że pod pojęciem folii budowlanej kryje się wiele funkcji i możliwości zastosowań. Do kategorii tego artykułu budowlanego można zaliczyć między innymi folie izolacyjne i płachty budowlano-remontowe, jednak takie rozróżnienie w pełni nie wyczerpuje tematu. Dowiedz się więc do czego służy folia budowlana, kiedy się ją wykorzystuje oraz jakie typy folii budowlanej można obecnie dostać na rynku.
Do czego służy folia budowlana?
Podstawowym zadaniem folii budowlanej jest ochrona i zabezpieczenie od niepożądanych substancji lub materiałów, a sam rodzaj folii budowlanej wskaże, od czego dana folia będzie izolowała. Najczęściej używaną i najpopularniejszą folią budowlaną, jest folia malarska. Używa się jej na meble, podłogę i sprzęt w momencie, gdy remontuje się pomieszczenia i maluje ściany, tak aby farba nie ubrudziła, a konsekwencji nie zniszczyła przedmiotów znajdujących się w odmalowywanym wnętrzu. Jest to jednak zaledwie podstawowe zastosowanie folii budowlanej, a jej inne wersje są z reguły o wiele mocniejsze, posiadają lepszy stopień wytrzymałości, a do tego są zdecydowanie bardziej wszechstronne.
Rodzaje folii budowlanych – sposób użycia i przeznaczenie
Folie budowlane można podzielić na izolujące i ochronne. Pierwsze z nich mają za zadanie odseparować daną przestrzeń, powierzchnię lub przedmiot od innych rzeczy, takich jak obiekty, konkretne pomieszczenia, narzędzia lub wybrane rzeczy. Drugi rodzaj folii budowlanych, czyli folie ochronne to produkty, których przeznaczeniem jest zabezpieczenie przed zabrudzeniami, kurzem i cieczami. W zależności od rodzaju wybranej folii, do czynienia mamy z produktami występującymi w wersji transparentnej lub czarnej, która dodatkowo zabezpiecza przed szkodliwym działaniem światła. Materiałem używanym do produkcji folii budowlanych jest najczęściej tworzywo sztuczne, kryjące się pod nazwa polietynel. W ofercie folii budowlanych można również spotkać tak zwane maty remontowo-budowlane, czyli znacznie grubsze i lepiej chroniące warianty folii, które zabezpieczają wybrane powierzchnie i przedmioty przed zniszczeniami mechanicznymi oraz negatywnym wpływem pewnych substancji.
Folie budowlane – podstawowe rozróżnienie wraz z zastosowaniem
Gdy remontuje się, wykańcza lub buduje konkretne pomieszczenia lub powierzchnie doskonałym wyborem będą uniwersalne folie ochronne, które można rozłożyć na podłodze, powiesić w wejściu lub na oknie, jak również zabezpieczyć nimi meble albo inne przedmioty. Folia ochronna jest rodzajem artykułu budowlanego, który każdy powinien posiadać w swoim domu, zwłaszcza gdy w najbliższym czasie planuje prace remontowo-wykończeniowe. Jednak w przypadku bardziej zaawansowanych działań budowlanych dobrze zainwestować w płachty budowlano-remontowe, które są znacznie większe i służą do okrywania dużych maszyn, całej elewacji jak również materiałów budowlanych.