Siatka podtynkowa z włókna szklanego

tynki

Włókno szklane jest materiałem, które już od wielu lat wykorzystuje się w budownictwie. Taką popularność zdobyło przede wszystkim dzięki swoim właściwościom izolacyjnym i zabezpieczającym, a produktem, który najczęściej wykonuje się właśnie z włókna szklanego jest siatka podtynkowa.


Siatka podtynkowa – zastosowanie w budownictwie 

Odpowiednio wykonane i wytrzymałe zbrojenie wymaga zastosowania siatki zbrojeniowej, dzięki której budowane są ścian, stropy, podłogi, jak również bardziej skomplikowane i zdecydowanie bardziej zaawansowane technologicznie przedsięwzięcia, do których można zaliczyć autostrady. Jednak skupiając się na budownictwie typowo mieszkaniowym, siatka podtynkowa jest materiałem idealnie sprawdzającym się zarówno na zewnątrz, jak i wewnątrz obiektów, pełniąc kolejno rolę zabezpieczenia, przeciwkurczliwości i wzmocnienia.


Siatka podtynkowa i wykorzystanie właściwości włókna szklanego 

Ze względu na wcześniejszą obróbkę i przygotowanie włókna szklanego pod kątem impregnacji, odporności na kontakt z niektórymi substancjami oraz na rozciąganie, siatki podtynkowe z niego wykonane można używać bez obaw o skład tynku i farb będących częścią wykończenia ściany lub stropu. Wykorzystanie siatki podtynkowej na elewacji jest niezwykle korzystnym rozwiązaniem, a wpływa ma na to fakt, że splot tego produktu jest tak trwały i sztywny, że zapobiega powstawaniu uszkodzeń, związanych z tak zwanym osadzaniem się ścian konstrukcji. Zapobiega to powstawaniu na ścianach pęknięć, niezależnie od kondygnacji na jakiej została umieszczona siatka podtynkowa. Jeśli więc ściany zewnętrzne są szczególnie narażone na powstawanie pęknięć lub innych uszkodzeń mechanicznych zaleca się stosowanie nie jednej, a dwóch warstw siatki podtynkowej.

Rodzaje splotów siatki podtynkowej z włókna szklanego 

W tej kategorii można wyróżnić dwa rodzaje splotów: gazejski i raszlowy. W pierwszym z nich włókna wątku i osnowy umieszczane są naprzemiennie, tworząc w ten sposób bardzo wytrzymały i trwały splot. Taki rodzaj splotu wykorzystywany jest w miejscach, gdzie istnieje największe ryzyko obciążenia ruchem sufitu lub ścian. Drugi rodzaj splotu, czyli splot raszlowy, nazywany też płóciennym, charakteryzuje się krzywym ułożeniem włókien, przez co stosuje się go w miejscach mniej narażonych na obciążenia.


Dlaczego warto stosować siatki podtynkowe z włókna szklanego? 

Oprócz wymienionych już wcześniej zalet stosowania siatek podtynkowych z włókna szklanego, nie sposób zapomnieć o tym, dlaczego to właśnie one są tak chętnie wybierane przez wielu konsumentów, zwłaszcza spośród tych samych produktów wykonywanych z tworzyw sztucznych i metalu. Przemawia za tym fakt, że włókno szklane jest lekkie, łatwiejsze w transporcie, a do tego banalnie proste w montażu, co ma największe znaczenie podczas prac na wyższych kondygnacjach budynków.  
 
Aby siatka podtynkowa spełniała swoje przeznaczenie i służyła przez lata warto pamiętać o wcześniejszym, odpowiednim przygotowaniu podłoża. Należy dokładnie je oczyścić, upewnić się, że nie znajdują się w nim żadne pozostałości materiałów budowlanych, dobrze odpylić i upewnić się, że jest suche.

Podobne artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *